Národné parky USA | My Sme Les - občianska iniciatíva

Národné parky USA

Navštívil som národne parky na rôznych kontinentoch, väčšie aj menšie, s rozličnou faunou, flórou... Niektoré z nich boli mimo civilizácie, ťažšie prístupné, kde počas celého pobytu nestretnete žiadnu ľudskú bytosť. Niektoré naopak, svetovo známe, ľahko prístupné a plné turistov, kde príroda a ľudia musia nájsť rovnováhu, ako spolu žiť. A práve národné parky v USA sú príkladom, že sa to dá. Parky ako napr. Yellowstone National Park alebo Yosemite National Park navštívi milióny turistov ročne, napriek tomu nestrácajú hodnoty, prečo sa stali výnimočnými – nespútaná a slobodná príroda.

Barker Dam Nature Trail, Joshua Tree National Park

Barker Dam Nature Trail, Joshua Tree National Park

Ráno sa prebúdzam len pár metrov od dvoch pasúcich sa bizónov. Nie, nespím sám uprostred lúky. Spím v kempe spolu s ďalšími stovkami ľudí z rozličných kútov sveta. Počas celého dňa sa pasie a presúva cez kemp raticová zver, a cestou autom do ďalšieho kempu pozorujem medveďov grizly, ktoré sa každý večer vracajú k ulovenému wapiti (druh jeleňa) len 200 metrov od rušnej cesty. Aj takto vyzeral jeden z mnohých dní počas návštevy viac ako 10 národných parkov na západe USA. A tento deň nebol nijako výnimočný v porovnaní s ostatnými v rámci tohto pobytu.

American bison, Yellowstone National Park

American bison, Yellowstone National Park

Zvieratá si tu na ľudí zvykli, ale nestratili plachosť. Správajú sa prirodzene – pasú sa, lovia... Pohybujú sa v tesnej blízkosti ľudí ako by sme ani neexistovali. Zdalo by sa, že nás úplne ignorujú, ale nie je tomu tak. Vnímajú nás. Sú ostražité, ak by sme sa chceli nebodaj priblížiť. Zvieratá sa zvyčajne ľuďom vyhýbajú, tu nás však pokladajú za súčasť prírody, len ďalšie zvery s ktorými zdieľajú spoločný priestor.

A v tomto sú nár. parky v USA výnimočné. Dokážu poskytnúť ľuďom požadované služby od ubytovania, stravovania, spoznávanie prírody a pod., a pritom si zachovať prírodné hodnoty, kvôli ktorým sú jedinečné. Vyžaduje to však správny manažment a striktné dodržiavanie pravidiel.

South Rim, Grand Canyon National Park

South Rim, Grand Canyon National Park

Väčšina (ak nie všetky) národné parky v USA sú pod správou U.S. National Park Service (ďalej ako NPS). Okrem národných parkov tu však nájdete aj štátne parky (napr. Antelope Island State Park), parky patriace indiánským komunitám (napr. Monument Valley Tribal Park) a iné. Ja sa zameriam len na parky pod správou NPS.

Bryce Canyon National Park

Bryce Canyon National Park

Vo väčšine parkov (ak nie vo všetkých) platíte vstupné, ktorého výška sa pohybuje priemerne niekoľko dolárov (2–3 $) za deň, záleží od typu vstupného (denné, ročné a pod.). Ak chcete navštíviť niekoľko nár. parkov, najvýhodnejšou možnosťou je Annual Pass za 80 dolárov, ktorý platí vo všetkých nár. parkoch. Jeho platnosť je 1 rok a vzťahuje sa na vlastníka + 3 ľubovoľné dospelé osoby, ktoré cestujú s Vami v aute. Mňa osobne stál po prepočítaní 1 deň v nár. parku menej ako 1 dolár.

V cene vstupného je toho oveľa viac, ako by ste si však predstavovali. Nie je to len pobyt v prírode, ale aj množstvo ďalších služieb, ako je napr. parkovanie a prepravu hromadnou dopravou v rámci parku, použitie záchodov, rôzne mapy a letáky, návštevnícke centrum a iné. Všetky tieto služby sú pod správou nár. parku a sú zdarma. Ťažko tu nájdete napr. platené parkovisko poskytované treťou stranou. Služby sú vždy na štandardnej úrovni v rámci možností. Samozrejme nečakajte splachovacie záchody v púštnych oblastiach mimo návštevníckych centier (napr. v Joshua Tree National Park. alebo Death Valley National Park) alebo v odľahlých častiach iných parkov, avšak môžete počítať s tým, že budú vždy čisté a udržiavané.

Landscape Arch, Arches National Park

Landscape Arch, Arches National Park

Na presun v parkoch môžete využívať vlastné auto a bezplatné parkovanie na vyhradených miestach, alebo bezplatnú hromadnú dopravu (dostupná napr. v Zion Canyon, Zion National Park alebo v Yosemite Valley, Yosemite National Park). V top sezóne sa môžete stretnúť s plne obsadenými parkoviskami v neskorších hodinách. Je to jeden zo spôsobov, ako možno regulovať návštevnosť. Ako obmedziť množstvo ľudí, ich koncentráciu na jednom mieste a rovnomerne ich roztriediť na iné miesta v rámci parku. Ak ste však ranné vtáča, nemusíte sa strachovať. S hromadnou dopravou v rámci parku mám len dobré skúsenosti a veľa krát sme ju uprednostnili pred vlastným autom. Je spoľahlivá a frekventovaná. Ani v top sezóne neboli autobusy preplnené.

Základným bodom záujmu každého národného parku je tzv. návštevnícke centrum (visitor center). Okrem suvenírov, bezplatného doplnenie zásob pitnej vody (užitočné obzvlášť v púštnych oblastiach) a ďalších služieb, tu získate všetky dôležité informácie v podobe letákov, rôznych prednášok, formou audio-vizuálnych diel, alebo priamo od zamestnancov. Dôležitou súčasťou parku sú tzv. rangeri, ktorí sa pohybujú po parku, starajú sa o bezpečnosť, dodržiavanie pravidiel, ale taktiež vám poskytnú akékoľvek informácie týkajúce sa parku, či už o službách alebo o samotnej prírode (faune, flóre, neživej prírode).

Yellowstone River, Yellowstone National Park

Yellowstone River, Yellowstone National Park

Národné parky zvyčajne poskytujú niekoľko možností ubytovania formou kempov, chatiek, hotelov a pod. Priamo v parku sa väčšinou nachádza niekoľko kempov v závislosti od jeho rozlohy, ktoré sú priamo pod správou parku. Nájdete tu základné služby ako pitnú vodu (s výnimkou púštnych oblastí), záchody, sprchy (v závislosti na oblasti, teplá/studená voda) a pod. Cena sa pohybuje cca. od 15–20 dolárov za 1 kempovacie miesto na noc. Kempovacie miesta sú presne vyznačené. Kapacita je zvyčajne 3 jednotky (jednotkou sa rozumie stan, auto a pod.) a max. 4 dospelé osoby. Polovica kempovacích miest býva určená na rezerváciu vopred (odporúčam rezervovať aspoň 4 mesiace vopred v prípade top sezóny), druhá polovica je formou first-come first-served (kto prvý príde, prvý berie). Existujú aj kempy mimo hraníc parku pod správou tretích subjektov. Tieto kempy sú obvykle drahšie a poskytujú lepšie služby (wi-fi, bazén a pod.). My sme boli vždy ubytovaní v kempoch priamo v nár. parkoch.

Zion Canyon, Zion National Park

Zion Canyon, Zion National Park

Národné parky by však neboli udržiavateľné bez pravidiel, ktoré sú prísne kontrolované. Pri ich nedodržaní vás neminie pokuta (v lepšom prípade). Pravidlá sú predovšetkým pre vlastnú ochranu, ochranu prírody, prírodných procesov a zabezpečenie spolunažívania človeka so zverou. Pre každý park sú špecifické. Medzi základné patria napr. zákaz kŕmenia, približovania sa k zvieratám, v oblastiach s výskytom medveďov je nutné jedlo a aromatické produkty odkladať do železných skriniek na to určených, nenechávať jedlo v auta, zákaz zakladať ohne...

Sequoia National Park

Sequoia National Park

Parky v USA sú príkladom trvalo udržateľných funkčných národných parkov aj napriek ich veľkej popularite. Správny manažment parku a nastavené pravidlá umožňujú jednak poskytovať služby na dostatočnej úrovni, a zároveň zachovať prírodné hodnoty. V každom nár. parku, aj napriek veľkému množstvu turistov, máte možnosť pozorovať obvyklé chovanie zvierat v ich prirodzenom prostredí a navštíviť miesta, kde ste úplne sami. Hoci to znie neuveriteľne.

Vernal Falls, Yosemite National Park

Vernal Falls, Yosemite National Park

Hlavná výhoda parkov v USA spočíva predovšetkým v skutočnosti, že všetky druhy služieb (od ubytovania až po sprievodcov v prírode) poskytuje samotná správa parku (NPS). Všetky prijmi sa vracajú späť do služieb návštevníkom, do prírody a na zachovanie krehkej rovnováhy. Neexistujú tu subjekty tretích strán, ktoré by "ryžovali" peniaze na úkor prírody.

Snáď sa raz dožijeme podobne fungujúcich parkov aj na Slovensku, kde príroda a ľudia sú si v rovnováhe, kde príroda nie je vykorisťovaná za vidinou zisku, bezcitne a bez ohľadu na budúcnosť.

Marek Straňák

Obyčajný chalan, ktorý už niekoľko rokov spoznáva svet. Navštívil som nár. parky v rôznych kútoch sveta (Severná a Južná Amerika, Ázia a Európa). Hlavným koníčkom je poznávanie prírody, od vysokých hôr až po tropické pralesy, od púštnych oblastí až po mokrade. Najkrajšie zážitky mám z Venezueli, možno ale preto, že to bola moja prvá väčšia výprava. Mojím mottom je: Svet je príliš obrovský, aby sa dal spoznať za jeden život, a preto sa nevracaj na tie isté miesta. Možno však časom zmením názor...

NAVŠTEVUJEŠ NÁRODNÉ PARKY V ZAHRANIČÍ?
MÁŠ V ARCHÍVE ZÁBERY, O KTORÉ BY SI SA RÁD PODELIL?

Myslíme si, že viacerí z vás radi cestujete a s otvorenými očami zisťujete , čo všetko vo svete funguje lepšie ako doma. V zahraničných národných parkoch ste sa toho určite veľa dozvedeli.

Tak nám o tom dajte vedieť:
Na úvod napíšte pár slov o sebe - kto ste, ako, kedy a do ktorého národného parku v zahraničí ste cestovali
Vyberte do max. 10 fotiek z fotoarchívu
Každú vybranú fotku popíšte, o čom hovorí a aké poznanie o lepšie fungujúcom národnom parku prináša (ponuka služieb, komunikácia s návštevníkom národného parku, mobiliár ai).
Takto vznikne zaujímavý fotopríbeh (fotoblog).

My ho s Vašim dovolením radi uverejníme na www.mysmeles.sk v sekcii BLOG a zazdieľame na našich profiloch na sociálnych sieťach.
Vaše príbehy posielajte do 15. marca na iveta@mysmeles.sk. Odmena v podobe nového dizajnového My sme les predmetu vás neminie.
Tešíme sa na vaše cestovateľské príbehy. #akofungujenarodnypark

MY SME LES - občianska iniciatíva

Sme ľudia, ktorým záleží na tom, aby sa zastavila devastácia národných parkov a vzácnych lesov na Slovensku.

info@mysmeles.sk

My sme les na Facebooku

My sme les na Instagrame